Mezinárodní charitativní softballový turnaj Heavy Hitters
The Heavy Hitters International Charity Softball Tournament

Main media partner of this event is prague.tv

We closed the 2017 season in style! Big thank you to all players for being with us last weekend in October! The next tournament is scheduled for early May 2018 (will be announced in January) and we are looking forward to meeting teams from allover the world!!

Join our facebook group at https://www.facebook.com/groups/406744349719010/

Photogallery from the last tournament

The Prague Peak Education Fund hosts a softball tournament that brings together teams representing the international business and academic community and in 19 years of its existence became a Prague tradition. Through the collection of entry fees from participating teams and in-kind sponsorship on refreshments from businesses we raise money to fund our educational activities. Proceeds raised by the tournament are used to fund our educational activities - Seminars for Teachers, Grab the Reader, Best Teacher of English Award and Thomayer University Hospital school for long-term hospitalized children.

Sezónu 2017 jsme uzavřeli 30.9. a 1.10. 2017. Děkujeme všem hráčům za účast a gratulujeme vítězům! Podívejte se na fotografie zde. Další turnaj je naplánován na zažátek května 2018 (bude upřesněno na začátku roku) a my už se těšíme na účast týmů z celého světa! 

Turnaj Heavy Hitters Charity Softball Tournament for Education je naší hlavní akcí pro získávání finančních prostředků na vzdělávací akce a projekty. Tento softbalový turnaj se za 19 let stal tradicí pro mezinárodní podnikatelskou a akademickou komunitu, jejíž týmy se zde pravidelně setkávají a utkávají. Vstupní poplatky firemních i soukromých týmů a výtěžek z prodeje občerstvení jsou použity na realizaci aktivit nadačního fondu. Výtěžek z turnaje je využit na realizaci projektu Grab the Reader, seminářů pro učitele SMART a na podporu Základní školy při Thomayerově nemocnici v Praze. 

REGISTER YOUR TEAM NOW!

EAGLES PRAGUE BASEBALL AND SOFTBALL FACILITY - Pálkařská 225 Prague 4