Mezinárodní charitativní softballový turnaj Heavy Hitters
The Heavy Hitters International Charity Softball Tournament

Main media partner of this event is prague.tv

We closed the 2016 season in style! Big thank you to all players for being with us no matter the weather! The next tournament is scheduled for May 13-14, 2017 and we are looking forward to meeting 16 registered teams from allover the world!!

The Prague Post Endowment Fund hosts a softball tournament that brings together teams representing the international business and academic community and in 19 years of its existence became a Prague tradition. Through the collection of entry fees from participating teams and in-kind sponsorship on refreshments from businesses we raise money to fund our educational activities. Proceeds raised by the tournament are used to fund our educational activities - Seminars for Teachers, Grab the Reader, Best Teacher of English Award and Thomayer University Hospital school for long-term hospitalized children.

Sezónu 2016 jsme uzavřeli 8. a 9. října 2016. Děkujeme všem hráčům za účast i přes nepřízeň počasí! Další turnaj je naplánován na 13. a 14. května 2017 a my už se těšíme na všech 16 přihlášených týmů z celého světa!

Turnaj Heavy Hitters Charity Softball Tournament for Education je naší hlavní akcí pro získávání finančních prostředků na vzdělávací akce a projekty. Tento softbalový turnaj se za 19 let stal tradicí pro mezinárodní podnikatelskou a akademickou komunitu, jejíž týmy se zde pravidelně setkávají a utkávají. Vstupní poplatky firemních i soukromých týmů a výtěžek z prodeje občerstvení jsou použity na realizaci aktivit nadačního fondu. Výtěžek z turnaje je využit na realizaci projektu Grab the Reader, seminářů pro učitele SMART a na podporu Základní školy při Thomayerově nemocnici v Praze. 

REGISTER YOUR TEAM NOW!

EAGLES PRAGUE BASEBALL AND SOFTBALL FACILITY - Pálkařská 225 Prague 4