Mezinárodní charitativní softballový turnaj Heavy Hitters
The Heavy Hitters International Fundraising Softball Tournament

44th International Heavy Hitters Tournament is scheduled for October 17-18, 2020. We can´t wait to meet with all our friends after the korona-break we had in May. Scroll down and register your team and help us come back stronger than before.

We are also still collecting money for our charity purposes through individual contributions. Please scroll down for payment details and THANK YOU ALL who decide to chip in. We couldn´t do it without you!

Join our facebook group at https://www.facebook.com/groups/406744349719010/

Photogallery from the last tournament

The Prague Peak Education Fund hosts a softball tournament that brings together teams representing the international business and academic community and in 19 years of its existence became a Prague tradition. Through the collection of entry fees from participating teams and in-kind sponsorship on refreshments from businesses we raise money to fund our educational activities. Proceeds raised by the tournament are used to fund our educational activities - Seminars for Teachers, Grab the Reader, Teachers Circles and Thomayer University Hospital school for long-term hospitalized children.

44. Mezinárodní charitativní softbalová turnaj je naplánován na 17. a 18. října 2020. Moc se těšíme na shledání se všemi přáteli na hřištích po koronavirové pauze, která nám překazila jarní setkání. Zaregistrujte svůj tým v odkazu níže a pomozte nám vrátit se do hry. Bez vás by to nešlo!

Turnaj Heavy Hitters Charity Softball Tournament for Education je naší hlavní akcí pro získávání finančních prostředků na vzdělávací akce a projekty. Tento softbalový turnaj se za 19 let stal tradicí pro mezinárodní podnikatelskou a akademickou komunitu, jejíž týmy se zde pravidelně setkávají a utkávají. Vstupní poplatky firemních i soukromých týmů a výtěžek z prodeje občerstvení jsou použity na realizaci aktivit nadačního fondu. Výtěžek z turnaje je využit na realizaci projektu Grab the Reader, supervizních setkání pro učitele - Učitelské kruhy a na podporu Základní školy při Thomayerově nemocnici v Praze. 

Payment details:

Nadační fond Prague Peak Education Fund 

Bank: Československá Obchodní Banka a.s. 

Bank Address: Lazarská 6, Praha 2, Czech Republic 

Account No.: 178022282/0300 

IBAN: CZ52 0300 0000 0001 7802 2282 

SWIFT (BIC): CEKOCZPP 

ID number: 485 48 987  

REGISTER YOUR TEAM NOW!

EAGLES PRAGUE BASEBALL AND SOFTBALL FACILITY - Pálkařská 225 Prague 4