Mezinárodní charitativní softballový turnaj Heavy Hitters
The Heavy Hitters International Fundraising Softball Tournament

We are looking forward to meeting teams from allover the world in the season kick-off on May 2-3,2020! Scroll down to register your team.

Join our facebook group at https://www.facebook.com/groups/406744349719010/

Photogallery from the last tournament

The Prague Peak Education Fund hosts a softball tournament that brings together teams representing the international business and academic community and in 19 years of its existence became a Prague tradition. Through the collection of entry fees from participating teams and in-kind sponsorship on refreshments from businesses we raise money to fund our educational activities. Proceeds raised by the tournament are used to fund our educational activities - Seminars for Teachers, Grab the Reader, Best Teacher of English Award and Thomayer University Hospital school for long-term hospitalized children.

Sezónu 2020 otevíráme květnovým turnajem o víkendu 2. a 3.května 2020. Těšíme se na účast týmů z celého světa! Registrační fomulář naleznete níže na této stránce.

Turnaj Heavy Hitters Charity Softball Tournament for Education je naší hlavní akcí pro získávání finančních prostředků na vzdělávací akce a projekty. Tento softbalový turnaj se za 19 let stal tradicí pro mezinárodní podnikatelskou a akademickou komunitu, jejíž týmy se zde pravidelně setkávají a utkávají. Vstupní poplatky firemních i soukromých týmů a výtěžek z prodeje občerstvení jsou použity na realizaci aktivit nadačního fondu. Výtěžek z turnaje je využit na realizaci projektu Grab the Reader, seminářů pro učitele SMART a na podporu Základní školy při Thomayerově nemocnici v Praze. 

REGISTER YOUR TEAM NOW!

EAGLES PRAGUE BASEBALL AND SOFTBALL FACILITY - Pálkařská 225 Prague 4