Mezinárodní charitativní softballový turnaj Heavy Hitters
The Heavy Hitters International Fundraising Softball Tournament

Please note the change in the entry fees. We had to raise the price (but just slightly!), as our expenses are getting higher, and we have had the same entry fee for almost 10 years. We believe this will be accepted with understanding, as we donate the proceeds to where they actually make a difference! :)

Welcome to the 2019 softball season! We are looking forward to meeting teams from allover the world in the season closure on October 5-6, 2019! Scroll down to register your team.

Join our facebook group at https://www.facebook.com/groups/406744349719010/

Photogallery from the last tournament

The Prague Peak Education Fund hosts a softball tournament that brings together teams representing the international business and academic community and in 19 years of its existence became a Prague tradition. Through the collection of entry fees from participating teams and in-kind sponsorship on refreshments from businesses we raise money to fund our educational activities. Proceeds raised by the tournament are used to fund our educational activities - Seminars for Teachers, Grab the Reader, Best Teacher of English Award and Thomayer University Hospital school for long-term hospitalized children.

Sezónu 2019 uzavřeme říjnovým turnajem o víkendu 5. a 6.října 2019. Těšíme se na účast týmů z celého světa! Registrační fomulář naleznete níže na této stránce.

Turnaj Heavy Hitters Charity Softball Tournament for Education je naší hlavní akcí pro získávání finančních prostředků na vzdělávací akce a projekty. Tento softbalový turnaj se za 19 let stal tradicí pro mezinárodní podnikatelskou a akademickou komunitu, jejíž týmy se zde pravidelně setkávají a utkávají. Vstupní poplatky firemních i soukromých týmů a výtěžek z prodeje občerstvení jsou použity na realizaci aktivit nadačního fondu. Výtěžek z turnaje je využit na realizaci projektu Grab the Reader, seminářů pro učitele SMART a na podporu Základní školy při Thomayerově nemocnici v Praze. 

REGISTER YOUR TEAM NOW!

EAGLES PRAGUE BASEBALL AND SOFTBALL FACILITY - Pálkařská 225 Prague 4