Mezinárodní charitativní softballový turnaj Heavy Hitters
The Heavy Hitters International Charity Softball Tournament

Main media partner of this event is prague.tv

Finish your 2018 season by attending the 41th edition of our tournament! Make sure you don´t miss this special event and put your team together for the weekend of October 6-7, 2018. Deadline to register a team is September 15, 2018.

We are looking forward to meeting teams from allover the world!!

Join our facebook group at https://www.facebook.com/groups/406744349719010/

Photogallery from the last tournament

The Prague Peak Education Fund hosts a softball tournament that brings together teams representing the international business and academic community and in 19 years of its existence became a Prague tradition. Through the collection of entry fees from participating teams and in-kind sponsorship on refreshments from businesses we raise money to fund our educational activities. Proceeds raised by the tournament are used to fund our educational activities - Seminars for Teachers, Grab the Reader, Best Teacher of English Award and Thomayer University Hospital school for long-term hospitalized children.

Sezónu 2018 zakončíme velkém stylu - blíží se již čtyřicátý první turnaj! Nenechte si ho ujít a svolejte své nejlepší hráče na víkend 6. a 7. října 2018! Registrace přijímamáme do 15.9.2018. Těšíme se na účast týmů z celého světa! 

Turnaj Heavy Hitters Charity Softball Tournament for Education je naší hlavní akcí pro získávání finančních prostředků na vzdělávací akce a projekty. Tento softbalový turnaj se za 19 let stal tradicí pro mezinárodní podnikatelskou a akademickou komunitu, jejíž týmy se zde pravidelně setkávají a utkávají. Vstupní poplatky firemních i soukromých týmů a výtěžek z prodeje občerstvení jsou použity na realizaci aktivit nadačního fondu. Výtěžek z turnaje je využit na realizaci projektu Grab the Reader, seminářů pro učitele SMART a na podporu Základní školy při Thomayerově nemocnici v Praze. 

REGISTER YOUR TEAM NOW!

EAGLES PRAGUE BASEBALL AND SOFTBALL FACILITY - Pálkařská 225 Prague 4